Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milletvekillerine Cumhuriyetin 100’üncü Yılına Özel 5 Lira Dağıtıldı

TAMER ARDA ERŞİN

Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan 5 liralık madeni paralar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerine dağıtıldı. Yeni dağıtılan 5 liranın Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel olduğu kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan 5 liralık madeni paralar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerine dağıtıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreteri Talip Uzun’un talimatıyla özel bir kutuda dağıtılan yeni 5 liralık banknotların Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel olduğu kaydedildi. Üzerinde “Tedavül hatıra parası” yazan kutuda 5 liraya ilişkin bilgiler de yer alıyor. 5 liranın ağırlığının 8,25 gram, çapının ise 28,15 mm olduğu belirtilen kutuda, ön ve arka tarafların özelliklerine ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

O yüz: Dış halkadaki sekiz köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış konturunun tekrarı kullanılarak derinlik kazandırılmıştır. Halka ile göbeğin birleşim noktasında ay ve yıldız bulunmaktadır. Ortada; Türkiye Yüzyıl logosunu içerir. Bunun solunda ‘5’ rakamı, altta ‘TÜRK LİRASI’ yazısı ve altında ‘2023’ yazısı bulunmaktadır.

Arka yüz: Atatürk kabartması, aşağıda; “Cumhuriyetin 100. yılı logosu ve çevresinde ‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ yazısı yer almaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu